پس زمینه parallax

آب نوشیدن خوب است ولی به چه میزان؟

نان جو یا نان گندم، کدام نان برای ما مفید است؟
می 5, 2014
رژیم آنابولیک
می 7, 2014
 

همه شنیده ایم و می دانیم که نوشیدن آب چقدر می تواند برای بدن ما مفید باشد، علت آن هم مشخص است زیرا مهمترین و اساسی ترین ماده شیمیایی در بدن ما که بیش از ۶۰ درصد وزن ما را تشکیل می دهد "آب" می باشد. علاوه بر اینکه این مایع حیات بیشترین ماده موجود در بدن است، نقش های بسیار مهمی هم ایفا می کند؛ مانند دفع مواد زائد، تنظیم حرارت بدن، روانکاری مفاصل، حمایت و محافظت از اعضای حساس بدن مثل قلب و مغز و بسیاری از فعالیت های حمایتی دیگری که باهم این مایع در بدن ما انجام می شود که به سادگی در دسترس ماست.
ولی در این مقاله نمی خواهیم به آنچه که همه ما از اهمیت نوشیدن آب و یا نقش حیاتی که در بدن ایفا می‌کند می دانیم، بپردازیم بلکه می‌خواهیم بدانیم نوشیدن آب در هر روز به چه میزان لازم و یا کافیست؟
باز هم بسیار شنیده و یا خوانده ایم که توصیه شده روزی ۸ لیوان آب در طول روز بنوشیم ولی سوال اینجاست آیا نوشیدن ۸ لیوان آب برای همه افراد در هر سن، وزن و یا با هر سبک زندگی کافیست و یا حتی لازم است؟

 

شاید توصیه ۸ لیوان آب به طور کلی برای همه افراد و با هر شرایطی نامناسب نباشد ولی قطعاً کافی و مفید نیست زیرا میزان آبی که بدن در طول روز نیاز دارد به عوامل مختلفی همچون وزن محیط و شرایط زندگی و جنسیت و سن بستگی دارد که از همه مهمتر وزن بدن است در حال حاضر متخصصین تغذیه برای محاسبه دقیق آب مورد نیاز افراد برای نوشیدن در طول روز از فرمول خاصی استفاده می کنند که به طور خلاصه به ترتیب زیر است : این فرمول یک دوم وزن افراد به اونس در واقع همان میزان آب مورد نیاز بدن آنهاست. (هر اونس معادل ۲۵ میلی لیتر می باشد) البته واضح است که متخصصین تغذیه برای محاسبه و توصیه آب مورد نیاز افراد مختلف تنها به این فرمول بسنده نمی‌کنند و عوامل بسیاری مانند جنسیت، سن، ورزشکار بودن یا نبودن و سبک زندگی افراد و همچنین سوابق بیماری را در نظر گرفته و قطعاً با جمع بندی نهایی می توانند به هر شخص، مناسب ترین توصیه را داشته باشند. حال سوال اینجاست که این امر تا چه حد مهم و حیاتی است؟

 

برای پاسخ به این پرسش فقط همین کافی است که بدانید علت بسیاری از عوامل، دردها و تغییرات در بدن ما، مناسب نبودن میزان آب دریافتی در طول روز است.
در صورتی که شما میزان آب مناسب بدن خودتان در طول یک شبانه روز را دریافت نکنید می تواند منجر به تغییرات بسیاری در بدن شما همچون از دست دادن عضلات، پیری زودرس پوست و ... گردد. حتی ریشه برخی از دردها و بیماری ها از جمله سردرد، فشار خون یا دیابت می‌تواند همین امر به ظاهر ساده باشد که با تناسب آن می‌توان به جلوگیری و یا حتی درمان این بیماری کمک کرد.
در انتها با تمام دلایلی که بیان شد می‌توان نتیجه گرفت با نوشیدن مناسب همین مایع در دسترس و بدون وابستگی به نوشیدنی های دیگر تا چه حد می‌توانیم به سلامت بدن خود کمک کنیم؛ فقط کافیست در صورتی که تحت رژیم غذایی خاصی توسط متخصصین تغذیه هستید، میزان آب دریافتی متناسب با بدن خود را نیز برای رعایت در رژیم درخواست کنید.


0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها